O Kryptě

Kdo jsme?

Modlitební setkání Krypta je otevřeným společenstvím křesťanů, scházíme se pravidelně každou středu během akademického roku od 19.00 h v kryptě kostela Nejsv. Salvátora (http://www.farnostsalvator.cz/spolecenstvi). Chodí se k nám bočním vchodem zevnitř Klementina, stejně jako do sakristie. Hlavním motivem těchto setkání je společná modlitba nad Písmem, doprovázená zpěvy z Taizé. Sami sebe popisujeme následujícími znaky:

Otevřeností „dveří“

Otevřenost dveří se snažíme vytvářet tak, že prostor krypty, který nám farnost poskytuje, je otevřený všem, kteří chtějí strávit čas společnou modlitbou, ať již se zapojí aktivně nebo jen v tichosti. Kdo chce, může chodit pravidelně, nebo jednou za čas, podle svých možností a potřeb. Setkání na sebe tematicky nenavazují, ani není třeba se dopředu nijak přihlašovat,  stačí jen přijít.

Otevřenost „srdcí“

Byť jsme v rámci katolické farnosti a většina z nás jsou církevním začleněním katolíci, jsme otevřeni a rádi mezi sebou přivítáme i křesťany z jiných církví či křesťany, kteří se necítí být součástí církve. Zakusili jsme, že společná modlitba nad Písmem nezná církevních hranic a přátele z jiných církví vnímáme jako obohacení naší skupiny. Skupina je samozřejmě otevřena lidem z různých farností a různým spiritualitám uvnitř církve. Vyznáváme v tomto duchu spirituální i lidskou pestrost.

Modlitba a přátelství

Hlavní cílem našeho setkávání je společná modlitba, která trvá zpravidla jednu hodinu. Po modlitbě obvykle následuje malé občerstvení, kterého je možné se zúčastnit a seznámit se s ostatními. Nemáme formu křesťanského společenství, které spolu pravidelně tráví čas i mimo modlitební setkávání. Během roku obvykle podnikáme i pár odpočinkových akcí (běžky, voda, kola, koupání, výlety), případně upozorňujeme na zajímavé duchovní tipy (duchovní obnovy apod.), které na program společenství již přímo nenavazují. Tyto akce nekomunikujeme přes web, ale na středečních setkáních.

Týmové vedení

Společenství je organizačně zajištěno týmem několika lidí, kteří moderují jednotlivá středeční setkání, zajišťují hudbu a zpěv, starají se o celkové směřování společenství, zastupují společenství navenek a celkově tedy nesou za fungování společenství větší zodpovědnost. V současné době jsou v organizačním týmu Pavel, Jozef, Magda, Julie a Pavel II. Organizační tým netvoří zvláštní společenství, pouze se pravidelně 1x za rok schází kvůli řešení organizačních věcí a je iniciátorem různých podnětů.

Laickost

Všichni, kdo se o společenství starají, jsou lidé civilních profesí, není mezi námi nikdo zasvěcený či vysvěcený. Naše společenství tedy nevede fyzicky ani duchovně kněz či zasvěcená osoba, neboť si v duchu 2. vatikánského koncilu myslíme a přesvědčili jsme se o tom, že k vedení podobného křesťanského společenství přiměřeně vzdělaní a zkušení laici stačí. Kněží a zasvěcené osoby k nám mají dveře samozřejmě otevřené a jsou srdečně vítáni, stejně jako ostatní.

Pokud byste rádi věděli o společenství Krypta více, případně máte pro nás nějaké zprávy, napište nám na náš e-mail krypta.salvator@gmail.com.

Tipy na některé z našeho pohledu kvalitní duchovní akce zveřejňujeme vpravo v sekci Spřízněné akce.

Těšíme se na vás :-).

Reklamy

6 komentářů

 1. Zdeněk Knobloch on

  Prosím o návrat do kryptovského mailinglistu.. kde jsem ještě před časem byl.. Díky, Zdeněk

  • spolecenstvikrypta on

   Ahoj Zdenku, mozna tam stale jsi… jen se nerozesilaji zadne info emailem. Vse podstatne zatim na tomto webu. Mej se, Adela

 2. Lukáš on
  • spolecenstvikrypta on

   Díky Lukáši, byl jsem teď nějakou domu mimo, to zní dobře, zkusím se s nimi domluvit na nějakém křížovém odkazování :). P.

 3. matejcepltest on

  > Skupina je samozřejmě otevřena lidem z různých farností a různým spiritualitám uvnitř církve.

  Z kontextu vyplývá, že se zde nemluví o obecné Církvi všech křesťanů (theologické otázky jeslit takové zvíře existuje nechám na jindy), ale o jedné konkrétní denominaci a to té římsko-katolické. Jako protestant jsem musel tuhle větu číst pětkrát, nežli jsem pochopil o co se jedná :).

  • spolecenstvikrypta on

   Zdravím Matěji,
   díky za komentář. Máš pravdu, je ta věta sama o sobě trochu nejasná. Díval jsem se na to a myslím, že se dá z kontextu celého odstavce vyčíst, že jsme otevřeni lidem z různých křesťanských církví, občas k nám chodí i nekatolíci.
   Tak někdy na viděnou!
   Pavel


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: